120 éve született József Attila
1964 óta a magyar költészet napja április 11., József Attila születésnapja, és idén kerek számot ünnepeltünk: a költő világrajövetelének 120. évfordulóját. A főváros a Deák Ferenc téren álló versvillamossal, a színházak különleges műsorral köszöntötték a költőt, mi pedig 7+1 érdekességet válogattunk össze életéről:
József Attilát négyszer temették el: először két nappal a halála után Balatonszárszón, majd 1942-ben földi maradványait áthelyezték a Fiumei úti síkertbe. 1959-ben, mikor a kommunista kultúrpolitika megpróbálta kisajátítani a költőt életművét, sírja a Munkásmozgalmi Pantheonba került, ahonnan családi kérésre helyezték vissza korábbi nyughelyére 1994-ben.
Szántó Judit volt a költő egyetlen élettársa, kapcsolatuk 6 évig tartott, 1930-tól '36-ig. Bár együttlétük alatt József Attila más nőismerősével is közelebbi viszonyt folytatott, Judit szívvel-lélekkel gondoskodott róla, szakításuk után is kapcsolatban maradt a férfi nővéreivel, 1937-ben tőle értesült Attila haláláról, és ő volt az első, aki hallva a tragédiáról, Balatonszárszóra érkezett. Judit célja ezután az volt, hogy megvédje és ápolja József Attila emlékét, ezért 1948-ban felkérték a József Attila Múzeum megalapítására.
Babits Mihály és József Attila tollpárbaja 1929-ben kezdődött, miután megjelent utóbbi harmadik verseskötete Nincsen apám se anyám címmel, a fiatal költő pedig elismerést várt az irodalmi életben vezető szerepet betöltő nyugatosoktól, azonban a Nyugat decemberi számában Németh László recenzióját publikálták kötetéről. József Attila ezért Babitsra neheztelt, aki a Nyugat főszerkesztőjeként megjelentette a kritikát. A férfi bosszút esküdött: Babitsot kifigurázó pamfleteket és egy Babits-ellenes verset is írt Egy költőre címmel, amelyben kívülről és belülről is torznak ábrázolja haragosát. Válaszul Babits A Nyugat és az akadémizmus című cikkben nyilatkozott indulatosan, József Attilát pedig kizárták a Baumgarten Alapítványból, amelynek Babits volt a főkurátora, és amely alapítvány célja a nyugatos, haladó szellemű szerzők anyagi támogatása. Azzal, hogy kizárták József Attilát, az irodalmi élet perifériájára szorították, de a feszültség hamarosan enyhülni látszott, a két fél néhány barátságosnak tekinthető lépése után József Attila a Baumgarten-díjért folyamodott 1933-ban, amit életében először és utoljára ekkor kapott meg.
József Attila egyik kedvenc időtöltése a barkochba volt, amit pályatársaival előszeretettel játszott kávéházakban, de ő nemcsak biciklipumpára vagy gumiabroncsra gondolt, élettársa, Szántó Judit öngyilkossági kísérletét is így hozta baráti társaságának tudtára. A nagyközönség Kosztolányi Dezső: Barkochba című novellájából értesülhetett a tragikus eseményről, az elbeszélés főhősét Kosztolányi József Attiláról mintázta.
"De nem lettem, mert Szegeden
eltanácsolt az egyetem
fura
ura."- Írja, holott ez korántsem igaz. Nem rúgták ki az egyetemről, csupán tanári diplomát nem szerezhetett, amíg Horger Antal volt a dékán. Még csak nem is a Tiszta szívvel volt ennek a kiváltó oka, hanem Lázadó Krisztus című verse, eljárás is indult ellene istenkáromlás miatt. Első fokon elítélték, de 1925-ben a Kúria felmentette.József Attila: Óda című verse az egyik legismertebb és legszebb magyar szerelmes vers, de Szántó Judit öngyilkossági kísérletének oka is. A költő ugyanis nem Judithoz írta az Ódát, hanem egy Marton Márta nevű művészettörténészhez, akivel az IGE (Írók Gazdasági Egyesülete) egyik gyűlésén találkozott, és összesen kétszer elegyedtek beszédbe, ez a találkozás mégis elég volt József Attilának, hogy két nap alatt papírra vesse az Ódát, majd, amikor hazaért a lilafüredi gyűlésről, Judit megtalálta a kéziratot, hidegen csak ennyit mondjon neki: ,,Hiába olvasod, nem neked írtam."
József Attila egyike azon költőinknek, akik Budapesten születtek: ő ferencvárosi, a Gát utca hármas szám alatt jött a világra. Édesanyja később a Gubacsi úton bérelt lakást, nővére első férjének lakása az Üllői úton található, anyja betegsége idején pedig vele lakott a Ferenc téren.
+1: Nemcsak színházak, egy rangos irodalmi díj és születésnapjának centenáriuma, a 2005-ös év is viseli a nevét. 1998-ban a Naprendszer kisbolygóövében található aszteroidát keresztelt el róla 39971 Józsefnek Sárneczky Krisztián és Kiss László.
Írta: Ladányi Nóra
Az indexkép forrása: nlc.hu