,,A színház az igazi szenvedélyem" - interjú Lipics Franciskával
Lipics Franciska a Színház- és Filmművészeti Egyetem musicalszínész-osztályának hallgatója, emellett a Budapesti Operettszínházban játssza többek között a Carmen címszerepét. A fiatal színésznővel a tavalyi premier kapcsán beszélgettünk.
Hogy történt a Carmen castingja? mit éreztél, amikor a bizottság informált arról, hogy szeretnének téged is meghallgatni, majd akkor, amikor kiderült, hogy megkaptad a szerepet?
Teljesen szürreális élmény a mai napig, hogy ez velem megtörténhetett. Annyit tudtam eleinte, hogy tanuljak meg egy dalt a darabból, hogy elénekeljem az Operettszínház vezetősége előtt, de nem gondolkodtam abban, hogy ez egy konkrét meghallgatást jelent a szerepre. Sok-sok héten keresztül jártam korrepetícióra, októberben volt a meghallgatás, és sokkal később kaptam meg a hivatalos felkérőt, ami teljesen lesokkolt. Őszintén nem gondoltam soha, hogy ez velem megtörténhet.
Izgalom vagy félelem volt inkább benned a bemutató előtt? hogyan tudtál megküzdeni az esetleges szorongással?
A nyilvános főpróba előtt izgultam hihetetlenül, ezért a premierre szerencsére kevesebb lett a saját magamra helyezett nyomás. Félni nem féltem, mert biztonságban éreztem addigra magamat a színházban, a partnerekkel, sokkal inkább vártam a színpadra lépést aznap este. Jó visszajelzéseket kaptunk a nyilvános főpróbára, ezért nyugodtabban tudtam hozzáállni, mint ahogy magamat ismerve számítottam rá. A premieren nézett meg az egész családom és a szerelmem. Szerettem volna, hogy büszkék legyenek rám.
Kik a legnagyobb példaképeid/támaszaid? miben segítenek neked?
A Carmen próbafolyamat kapcsán egyértelműen Nádasi Veronikát
szeretném mondani. Nagyon felnézek rá, fantasztikus művésznek tartom. Ő tanít
is engem az SZFE-n és a próbafolyamat alatt is rengeteget segített emberileg és
szakmailag egyaránt.
Hogyan készülsz egy szerepre? egy olyan mű esetében, mint a Carmen, ahol van egy papíralapú verziója, illetve több feldolgozása a történetnek, mennyire ásod bele magad ezek megismerésébe?
Abszolút beleásom magam. Minden színpadi műről, amihez közöm
van, a lehető legtöbbet szeretném tudni. Többször is elolvastam Merimée Carmen
c. művét. Homonnay Zsolt, a darab rendezője - aki Kiss-B. Atilla mellett a
másik osztályfőnököm - rengetegszer referált rá, ami miatt méginkább úgy
éreztem, a lehető legtöbbet kell foglalkoznom az eredeti művel. Az operát is
ismertem természetesen, de azt szándékosan nem néztem, nem akartam más színpadi
adaptációkat keresni, mert akkor akarva-akaratlanul azokból is merítkeztem
volna, nehezen zártam volna ki őket. Teljes egészében magamnak akartam
kialakítani a Carmen-képemet, Zsolt rendezői koncepcióját követve.
Gimnázium végéig gondolkoztam azon, hogy nyelvész, esetleg újságíró legyek, de valahogy mindig visszavezetett az utam a művészetekhez.
Volt más terved a színészeten kívül vagy mindig ez volt az álomszakmád? mik a közeli és távoli terveid?
Mindig is ezzel akartam igazán foglalkozni. Sok mindent kipróbáltam és semmilyen más szakmának nem zártam ki a lehetőségét. Gimnázium végéig gondolkoztam azon, hogy nyelvész, esetleg újságíró legyek, de valahogy mindig visszavezetett az utam a művészetekhez. Szinte minden művészeti ág érdekel és szívesen ki is próbálom magam bennük, de a színház az igazi szenvedélyem.
Mit gondolsz Carmen személyiségéről? ha lenne lehetőséged, összebarátkoznál vele vagy messziről elkerülnéd őt?
Érdekes, hogy ahogy képzelem Carmen személyiségét, van, amiben ő és én szöges ellentétek vagyunk, és van, amiben teljesen egyformák, ezért nehéz válaszolni. Sok olyan tulajdonsága van Carmennek, amit nem kedvelek; például az, hogy nem őszinte magával és retteg a sebezhetőségtől, de sok esetben én is ilyen vagyok, ezért nem tudok biztos választ adni.
Az interjút készítette: Deli Mandula
A képet Janus Erika készítette.