Tegyük színessé a nyaralást!
Balatoni nyár… vannak, akiknek megszokás, vannak, akiknek kiváltság - a kamaszoknak lehet kikapcsolódás, ugyanakkor lehet az a hét is a vakációból, amikor ,,nem tudnak mit csinálni", hiszen az adott tóparti kisvárosban vagy faluban ,,nincsen semmi". Sokáig én is egyhangú, már-már monoton időtöltésként fogtam fel a napon töltött órákat, a település csendjének élvezését, hiszen Balatonföldváron van nyaralónk kisiskolás korom óta, amely valóban azok közé a kisvárosok közé tartozik, ahova sem a fesztiválok, sem a jelentősebb kulturális programok nem érnek el. A nyári szünet végén rendszerint azt éreztem, hogy az emlékeim igen csekély része született ezalatt a néhány hét alatt – idén úgy döntöttem, ideje ezen változtatni. Cikkemet nem csupán élménybeszámolónak szánom, inspirálni szeretném a hozzám hasonló tizenéveseket, tippeket adni ahhoz, hogy hogyan hozhatják ki a legtöbbet a nyaralás adta lehetőségekből.
Hajós kirándulások
Valamennyi helység rendelkezik kisebb-nagyobb kikötővel, így a legkézenfekvőbb program a balatoni hajókázás. Ugyan komppal is lehet közlekedni, a kisebb hajók nagyobb élményt nyújtanak; akár egy nyárias lejátszási lista – fülhallgatón keresztül - is felerősítheti a kellemes hangulatot. Balatonföldvárról csupán fél óra alatt át lehet jutni Tihanyba (diákigazolvánnyal igen kedvező áron), de Balatonfüredre vagy egyéb központi helyszínekre is. Tihanyban egy városnéző kisvasútra szállhatunk fel, ilyen szerelvény a legtöbb városban van. A levendulafesztivál mindig népszerű látványosság, azonban a természeti szépségek közötti bóklászás, valamint az apátság történetének megismerése kedvezőbb azok számára, akik nem szeretnének turisták tömegeibe botlani. Fagylaltkülönlegességek és kedves vendéglők várnak még Tihanyban – azonban ha hajón érkezünk, érdemes előre megtervezni hazaindulásunk időpontját, hiszen erre körülbelül kétóránként van alkalom.
Egy kis kultúra
A Kultkikötő programjai egész nyáron megtekinthetőek – általában budapesti színházi társulatok vendégszerepelnek az adott helység művelődési házában vagy szabadtéri színpadán. Az interneten megtalálható az összes érintett helyszín teljes műsora (Főoldal - Kultkikötő - Víz Tiszta Kultúra), s mivel országbérlettel (helyjegy nélküli kocsiban) a vonatozás ingyenes, megéri akár messzebbre is menni egy-egy nívós előadás kedvéért.
A Balaton köztudottan íróink, költőink kedvelt pihenőhelye volt, s a nyitott szemmel járó érdeklődők lépten-nyomon emlékházakba, régi villákba botolhatnak. Balatonföldvárhoz képest csupán négy kilométer Balatonszárszó, ahol József Attiláról készült egy meglehetősen színvonalas kiállítás, amely állandóan látogatható. A légkondicionált, igényesen kialakított tárlat egész életét mutatja be dióhéjban, ám nem száraz, tényszerű formában – interaktív játékokkal, gazdag fényképalbummal, felbecsülhetetlen ereklyékkel hozza közelebb a befogadóhoz a pont 120 éve született költőóriást. A múzeum szervezésében a Vers utca is végigjárható – a 8, kültéri állomáson számos jeles író életútjába, munkásságába nyerhetünk bepillantást.
Passzív pihenés
Amennyiben az egész éves rohanás után már nem szeretnénk szervezkedni, ötletelni, nem csupán strandolással és a legfinomabb lángos felfedezésével üthetjük agyon az időt. Barangolhatunk a természetben akár gyalogosan, akár biciklivel, a balatoni élővilág mindig újabb és újabb csodákat rejteget, ha megtanulunk lelassítani és nemcsak nézni, hanem látni is a környezetünket. A zöldben vagy a tóparton töltött órák szellemileg és testileg is frissítőleg hatnak, érdemes erre az időre kikapcsolni a telefont, lenémítani az üzeneteket. Esténként a naplemente szemet gyönyörködtető, a csillagok pedig kristálytisztán rajzolódnak ki az égbolton.
A balatoni nyár nem unalmas – mindössze színessé kell tenni olyan szabadidős tevékenységekkel, amelyek érdeklődési köreinkhez illeszkednek. Következő cikkünkben az irodalmat kedvelőknek kedvezünk – olyan balatoni helyszínekről készítünk lajstromot, amelyek ismert szerzőkhöz köthetőek.
Írta: Deli Mandula
